Αθλητικά

Άνετη πρόκριση στην επόμενη φάση για τον ΓΣΕ στο Κύπελλο Ελλάδας – Καβαλιώτικο ντέρμπι την Τετάρτη

Ο ΓΣ Ελευθερούπολης κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο των Μαχητών Πειραματικού και πήρε το εισιτήριο για την 2η αγωνιστική της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Ελευθεροπουλιώτες επικράτησαν με 68-45 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι στο γ’ δεκάλεπτο. Συγκεκριμένα οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το ημίχρονο, όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν στο σκορ και να τελειώσουν το θέμα νίκη-πρόκριση. Αξίζει να σημειωθεί πως για τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκαν οι Τάσος Χαρισμίδης και Σωκράτης Γκέλιος.

Τώρα την Τετάρτη ο ΓΣΕ υποδέχεται στο κλειστό γυμναστήριο της Ελευθερούπολης την Energean Καβάλα BC για την 2η αγωνιστική της α’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-12, 25-26, 53-36, 68-45