ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Ανώτερος ο ΑΟΚ στο Καβαλιώτικο ντέρμπι – Ήττες για Βύρωνα και Μ.Α Ορφανίου (+ βαθμολογία)

Ο ΑΟΚ παρουσιάστηκε πιο έτοιμος και ανώτερος του Νέστου στο Αγιάσμα και επικράτησε εύκολα στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής με 3-0.

Το παιχνίδι φάνηκε να κρίνεται από πολύ νωρίς καθώς μεσα σε δυο λεπτά, οι «αργοναύτες» πέτυχαν δυο τέρματα. Αρχικά ο Ρουμπιές με σουτ εντός της περιοχής άνοιξε το σκορ στο 17’ ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα θα έρθει το αυτογκολ του Τσαταλπασίδη μετά από παράλληλη μπαλιά μέσα στην περιοχή. Ο Νέστος απείλησε σε ελάχιστες στιγμές, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Σταθάκης.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Σαλπιγγίδης «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς με όμορφο τελείωμα μετά από όμορφη ενέργεια του Μπαρέττα. Το υπόλοιπο του παιχνιδιού κύλησε χωρίς την μεγάλη στιγμή και το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους «αργοναύτες» να πετυχαίνουν την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα γκολ: Ρουμπιές 17’, Τσαταλπασίδης (αυτ.) 18’, Σαλπιγγίδης 53’

Στο Βερούλειο Στάδιο, ο Βύρωνας λύγισε στο 85’ της αναμέτρησης, καθώς ο Ιγνατιάδης σκόραρε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης για τον Καμπανιακό, σε μια αναμέτρηση που οι νταμπλούχοι Καβάλας άξιζαν το κάτι παραπάνω.

Τα γκολ: Ιγνατιάδης 85’

Στο Ορφάνι, ο τοπικός Μέγας Αλέξανδρος δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας και γνώρισε την ήττα με 2-1. Τα δυο τέρματα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε ο Ξανθόπουλος ενώ το μόνο που κατάφερε η Καβαλιώτικη ομάδα ήταν να μειώσει στο 81’ με τον Ανδρεάδη.

Τα γκολ: Ανδρεάδης 81’/ Ξανθόπουλος 20’, 75’