ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Επιστροφή στις νίκες για τον ΑΟΚ – «Λύγισε» από την Δόξα ο Μ.Α Ορφανίου (+ αποτελέσματα – βαθμολογία)

Ο ΑΟΚ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα καθώς το απόγευμα του Σαββάτου επικράτησε εντός έδρας με 2-0 του Θερμαϊκού για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Οι «αργοναύτες» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει παθητικό ρόλο. Η πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή ήρθε στο 12’ όταν μετά από έναν όμορφο συνδυασμό των Σαλπιγγίδη και Ρουμπιέ, ο Ιορδανίδης έπιασε το σουτ το οποίο όμως κατέληξε εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 17’ είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία του α’ μέρους, όταν μετά από πάσα του Καζαντζίδη, ο Ιορδανίδης θα «πιάσει» όμορφο σουτ όμως η μπάλα θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Σαββίδη. Η επόμενη μεγάλη στιγμή για τους «αργοναύτες» ήρθε στο 35’ όταν ο Κατσέτης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σαββίδη, με τον πορτιέρο της ομάδας από την Θεσσαλονίκη να νικά τον ελληνοαυστραλό και να κρατά το 0-0 το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Θερμαϊκός είχε ένα αρκετά καλό αμυντικό πρόσωπο, δυσκολεύοντας τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Τελικά οι «αργοναύτες» θα λύσουν τον «γόρδιο δεσμό» στο 76’ όταν ο Σαλπιγγίδης θα ανατραπεί εντός της περιοχής μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Καζαντζίδη και θα κερδίσει το πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Γιάννης Καζαντζίδης, κερδίζοντας τελικά τον Σαββίδη από τα έντεκα βήματα και ανοίγοντας το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι «βγήκαν από το καβούκι τους» τα τελευταία λεπτά χωρίς όμως να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη στιγμή ενώ ο Ρουμπιές στο 93’ θα κερδίσει δεύτερο πέναλτι για τους γηπεδούχους. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο ίδιος για να «γραφτεί» το τελικό 2-0.

Τέλος, να σημειωθεί πως η αναμέτρηση στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Ιορδανίδη στο 23’, ο οποίος αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Κατσέτη.

Τα γκολ: Καζαντζίδης 76’, Ρουμπιές 90’+3’

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Α.Ο Καβάλα (Γ. Αγγελίδης): Σταθάκης, Δημητρακούδης, Μπατσαράς, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Σαλπιγγίδης, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Καρακώστας.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν: Κατσέτης, Pavlov, Γερογιάννης .

Θερμαϊκός (Κ. Καζάνας): Σαββίδης, Κυριακίδης, Κουρέλας, Τσιούχας, Πουρναράς, Σαλιάρης, Παπαδόπουλος, Αναστασιάδης, Δεινόπαππας, Αθανασιάδης, Τσιάτσιος.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν: Μπαλικτσής, Γαβαλίδης, Παπάζογλου, Στοίνοβιτς.

Στο Ορφάνι, o τοπικός Μέγας πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στην Δόξα Δράμας. Οι «μαυραετοί» προηγήθηκαν στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τον Ιορδανίδη. Ο Μέγας κατάφερε να απαντήσει στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης με τον Παπαδόπουλο. Τελικά με δυο τέρματα από τους Παπαϊωάννου και Φραγκούλη στο 64’ και 70’ αντίστοιχα, η Δόξα έφυγε νικήτρια από το Ορφάνι επικρατώντας με 3-1 του τοπικού Μέγα, ο οποίος παρέμεινε στη τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αξίζει να σημειωθεί πως η Καβαλιώτικη ομάδα έχει παράπονα από τις διαιτητικές αποφάσεις, κάνοντας λόγο για δυο πέναλτι που δεν της δόθηκαν.

Τα γκολ: Παπαδόπουλος 47’/ Ιορδανίδης 2’, Παπαϊωάννου 64’, Φραγκούλης 70’.