ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Εντός έδρας ήττα από τον Τρίτωνα για την Καβάλα BC – Καταιγιστικός ο ΓΣΕ στην έδρα του Αμύντα (+ αποτελέσματα-βαθμολογία)

Πασχαλίδης Πρότυπες Κατασκευές

Η 2η αγωνιστική της Α2’ Εθνικής Κατηγορίας πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα με την Energean Καβάλα BC να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα από τον Τρίτωνα και τον ΓΣΕ να παίρνει «διπλό» στην έδρα του Α.Ο Αμύντα.

Η Εnergean Καβάλα BC γνώρισε την ήττα με 91-76 από τον Α.Ο Τρίτωνα στο «Αλεξάνδρα Δήμογλου» σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν φοβερό ποσοστό ευστοχίας έξω από τα 6.75, κυρίως στο α’ ημίχρονο. Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη πατούσε καλύτερα στο πρώτο μισό, όμως η ομάδα του Τρίτωνα κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι με μεγάλα σουτ ενώ στην επανάληψη φάνηκε να χάνεται η συγκέντρωση με αποτέλεσμα η ομάδα από τα Σεπόλια να φύγει με το ρόζ φύλλο αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 24-28 (45-48), 19-24 (64-72), 12-19 (76-91)

O ΓΣ Ελευθερούπολης πέρασε θριαμβευτικά από το κλειστό γυμναστήριο του Υμμητού καθώς επικράτησε με 79-47 του Α.Ο Αμύντα. Πραγματοποιόντας μια εξαιρετική εμφάνιση αμυντικά και έχοντας τον Δημάκο (20 π.) και τον Τσουμάνη (16 π.) να δημιουργούν σκορ στην άλλη άκρη του γηπέδου, οι Ελευθεροπουλιώτες κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο τους ρόζ φύλλο αγώνα για την φετινή σεζόν στην Α2’ Εθνική Κατηγορία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 7-26 (25-47), 7-16 (32-63), 15-16 (47-79)