ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Super Cup ΕΠΣΚ: Ο Βύρωνας υπερκυπελλούχος Καβάλας

Ο Βύρωνας Καβάλας κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο Τρόπαιο της σεζόν, επικρατώντας με 2-1 του Ορφέα Ελευθερούπολης στον τελικό του φετινού Super Cup Καβάλας.

Το σκορ άνοιξε στο 10′ ο Μαχαίρας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Μίνγκας μετά από σουτ που χτύπησε επάνω στο χέρι του Παπουτσή με τους Ελευθεροπουλιώτες να διαμαρτυρονται πως η επαφή είναι ακούσια.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Βύρωνα να προηγείται 1-0 και στην επανάληψη οι “μελανόλευκοι” της Καβάλας κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Τουμανίδη στο 54′.

Ο Ορφέας κέρδισε πέναλτι στο 62′ με τον Βακιρτζή, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση της παράβασης και να ευστοχεί για το τελικό 1-2.

Αξίζει να σημειωθεί πως ακυρώθηκε τέρμα του Παπαδόπουλου στο 89′ λόγω Οφσάιντ του Μπερούκα που είχε προηγηθεί.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Ορφέας Ελευθερούπολης (Κατρακυλάκης): Μώραλης, Παπουτσής, Σταυρίδης, Τουρασανίδης, Κεχαγιάς, Καπνόπουλος, Μπαϊρακτάρι, Προβατίδης, Βακιρτζής, Σαββατιανός, Κυγάης.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Τζαμπεγια, Σεμερτζίδης, Βερβερίδης, Ξανθόπουλος, Τσολάρι.

Βύρωνας Καβάλας (Στυλιανού): Ευστρατίου, Μαυρογιάννης, Μπάμπουρας, Τουμανίδης, Μαχαίρας, Μπερούκας, Βλάχος, Πτηνόπουλος, Καρίπογλου, Μίνγκας, Τοπάλι.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Σιαματάς, Παπαδόπουλος, Ναουμίδης, Τσιτσιλικάκης.