ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Απογευματινός περίπατος για τον ΑΟΚ – Πρώτη ήττα για τον Νέστο – Εκτός έδρας ήττες για Βύρωνα και Μ.Α Ορφανίου (+ βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα η 25η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο ΑΟΚ είχε ένα εύκολο απόγευμα στο «Ανθή Καραγιάννη» όπου επικράτησε με 4-0 της Αλεξανδρούπολης FC και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Το σκορ άνοιξε ο Καρακώστας με πλασέ στο 13’ ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής δυο λεπτά αργότερα διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του, όσο και τα τέρματα της ομάδας του. Στο 30’ ο Καρακώστας θα πετύχει χατ-τρικ όταν μετά από σέντρα του Μαγκαφίνη, ο φορ της Καβαλιώτικης ομάδας θα στείλει με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα του Κασκαντάμη. Το τελικό 4-0 θα πετύχει με κεφαλιά ο Κατσαμάγκας λίγα δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το α’ μέρος.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους «αργοναύτες» να διαχειρίζονται εύκολα το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Τα γκολ: Καρακώστας 13’, 15, 30’, Κατσαμάγκας 44’

Την πρώτη του ήττα μετά από δεκαέξι αγωνιστικές γνώρισε ο Νέστος Χρυσούπολης. Ο Πανθρακικός κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη απέναντι στους Χρυσοπουλιώτες με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο Βάσκος στα μισά του α’ μέρους.

Τα γκολ: Βάσκος 21’

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με πολλά τέρματα, ο Βύρωνας γνώρισε την ήττα στην Νέα Μηχανιώνα από τον τοπικό Ποσειδώνα με 4-3. Το σκορ άνοιξαν οι Καβαλιώτες με τον Γρηγόρη Παπαδόπουλο να ευστοχεί από την «λευκή βούλα» στο 4’ όμως ένα λεπτό αργότερα ο Ξανθόπουλος εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της άμυνας του Βύρωνα και έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Γκέσιος πέτυχε την ολική ανατροπή για τον Ποσειδώνα στο 30’ ενώ ο Βύρωνας κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκολ του Λαγώντζου στο 49’. Στο 56’ ο Ποσειδώνας θα κερδίσει πέναλτι με τον Ξιφιλίνο να εκτελεί εύστοχα για το 3-2 ενώ στο 77’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν δεύτερο πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Δεληζάνος. Το μόνο που κατάφερε ο Βύρωνας, ήταν να μειώσει με τον Πτηνόπουλο στο 79’.

Τα γκολ: Ξανθόπουλος 5’, Γκέσιος 30’, Ξιφιλίνος 56’, Δεληζάνος 77’/ Παπαδόπουλος 4’, Λαγώντζος (αυτ.) 49’, Πτηνόπουλος 79’

Ο Μ.Α Ορφανίου δεν κατάφερε να πάρει κάτι στο Παραλίμνιο από τον τοπικό Απόλλωνα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0. Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση πέτυχαν οι Καρυοφύλλης και Ελέζι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Τα γκολ: Καρυοφύλλης 58’, Ελέζι 72’