ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Ήττα-πισογύρισμα για τον ΑΟΚ στον Εύοσμο – Μεγάλη νίκη για τον Βύρωνα – Συνεχίζει το σερί του ο Νέστος (+ βαθμολογία)

Η 24η αγωνιστική ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα για την Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Ήττα-πισογύρισμα για τον ΑΟΚ στον Εύοσμο από τον Αγροτικό Αστέρα με 1-0 και επέστρεψε στο -5 από την κορυφή.

Ο ΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α’ μέρος με τον Αγροτικό να έχει κυρίως παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «αργοναύτες» ήρθε στο 30’ όταν ο Μαγκαφίνης έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή, «έπιασε» ένα γεμάτο σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια χτύπησε στο έδαφος, με τους αμυντικούς του Αγροτικού να απομακρύνουν. Στο 34’ ο Μπαρέττας θα βγει τετ-α-τετ με τον Καζέλη, όμως στο τελείωμα δεν θα νικήσει τον τερματοφύλακα του Αγροτικού κρατώντας έτσι το 0-0 το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αγροτικός εμφανίστηκε καλύτερος σε σχέση με το πρώτο μέρος και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 58’ όταν ο Τσολάκης θα πάρει το ριμπάουντ μέσα στη περιοχή μετά από απόκρουση του Σταθάκη σε φάουλ του Κωστούλα και κατάφερε να ευστοχήσει εξ επαφής. Το υπόλοιπο του παιχνιδιού κύλησε με τον ΑΟΚ να μην μπορεί να βρει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης.

Τα γκολ: Τσολάκης 58’

Ο Νέστος συνέχισε το νικηφόρο σερί του στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς επικράτησε με 2-1 του Μ.Α Ορφανίου στη Χρυσούπολη. Το σκορ άνοιξε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ράνος στο 18’ για τους γηπεδούχους. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Κέλο ισοφάρισε για τον Μέγα αλλά ο Οκάν στο 80’ χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στην ομάδα του Νέστου.

Τα γκολ: Ράνος 18’, Οκάν 80’/ Κέλο 55’

Ο Βύρωνας πέτυχε νίκη-«χρυσάφι» απέναντι στον Πανδραμαϊκό με 2-0 στο Βερούλειο Στάδιο. Οι περσινοί νταμπλούχοι Καβάλας, με δυο τέρματα του Πτηνόπουλου πήραν μια μεγάλη νίκη η οποία τους κρατά κοντά στον στόχο της παραμονής.

Τα γκολ: Πτηνόπουλος 35’, 90’+5’