ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

«Καθάρισε» από νωρίς ο ΑΟΚ και αναδείχθηκε πρωταθλητής α’ γύρου (+ αποτέλεσματα – βαθμολογία)

Την νίκη με 2-1 επί του Αλμωπού Αριδαίας πανηγύρισαν πριν λίγη ώρα οι «αργοναύτες», με την οποία στέφθηκαν και πρωταθλητές α’ γύρου στην φετινή Football League.

To σκορ άνοιξε μόλις στο 13’ της αναμέτρησης, με κοντινό πλασέ του Ιορδάνη Αδαμάκη, οι πανηγυρισμοί δεν πρόλαβαν να κοπάσουν, με τον Γαβριηλίδη μόλις δυο λεπτά αργότερα να «διπλασιάζει» τα τέρματα της ομάδας του.

Στο υπόλοιπο του α’ μέρους, ο ΑΟΚ είχε την υπεροχή όμως δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο ακόμη τέρμα.

Στην επανάληψη ο Αλμωπός ισορρόπησε το παιχνίδι, απειλώντας την εστία του Κυρίτση σε λίγες περιπτώσεις για να έρθει η φάση του 90’ με τον Lucero να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους ενώ αρχικά ο βοηθός τον είχε υποδείξει σε θέση οφσάιντ, ο διαιτητής της αναμέτρησης πήρε την φάση πάνω του και κατακύρωσε το τέρμα των φιλοξενούμενων, το οποίο όμως δεν έκανε κάποια ουσιαστική διαφορά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Α.Ο Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας (82’ Παπαδόπουλος), Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (74’ Βακιρτζής), Θωμαϊδης (82’ Τενεκές), Κολλάς (65’ Κέρθι), Ορφανίδης, Αδαμάκης.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Κοζάκης, Μάνιος (46’ Τούφας), Ρογγότης (46’ Lucero), Γκαλιέγος, Μουτζούρης, Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας (80’ Αμαραντίδης), Πέττας (80’ Μεντής), Λόμπα.