ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Κύπελλο Καβάλας: Δόξα Θεολόγου και Βύρωνας Καβάλας οι φιναλίστ

Ολοκληρώθηκε σήμερα η ημιτελική φάση του Κυπέλλου Καβάλας και ο τίτλος θα κριθεί ανάμεσα σε Δόξα Θεολόγου και Βύρωνας Καβάλας.

Η Δόξα Θεολόγου πέτυχε σπουδαία νίκη-πρόκριση στην Χρυσούπολη κόντρα στον Νέστο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπαϊκαρά στο 25’ ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος έδωσε σκορ πρόκρισης στους Χρυσοπουλιώτες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ. Ο Χιονίδης μείωσε σε 2-1 στο ξεκίνημα της επανάληψης ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Αρμάντο ισοφάρισε για την Θασιακή ομάδα δίνοντας της σκορ πρόκρισης. Ο Χιονίδης με δεύτερο προσωπικό του τέρμα πέτυχε την ολική ανατροπή για την Δόξα, η οποία πέτυχε μια ιστορική πρόκριση στον τελικό του θεσμού για πρώτη φορά στην ιστορία της. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Νέστος έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στο 60’ μετά από αποβολή του Μπάμπουρα.

Στον δεύτερο ημιτελικό της ημέρας, δεν βρέθηκε νικητής μετά από 120 αγωνιστικά λεπτά και η πρόκριση οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρο διαδιακασία των πέναλτυ. Νικητής αναδείχθηκε ο Βύρωνας Καβάλας ο οποίος επικράτησε με 5-4 και θα βρεθεί για 5η φορά στην ιστορία του στον τελικό του θεσμού.