ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Κύπελλο Καβάλας: Τα αποτελέσματα της β’ φάσης – Θρίλερ στη Νικήσιανη

Τέσσερις αναμετρήσεις για την β’ φάση του Κυπέλλου Καβάλας πραγματοποιήθηκαν πριν λίγη ώρα.

Στο ντέρμπι της β’ φάσης, ο Ορφέας επικράτησε 2-1 με ανατροπή του Αετού Οφρυνίου στην Ελευθερούπολη, σε μια αναμέτρηση όπου οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από την διαιτησία, κυρίως για το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, το οποίο σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση του Αετού, υπάρχει οφσάιντ.

Ο Άρης Πηγών «πέρασε» από την Νέα Πέραμο επικρατώντας με 2-0 του τοπικού Βρασίδα και «σφράγισε» το εισιτήριο του για την γ’ φάση του θεσμού.

Ο ΠΑΟΚ Αγίου Ανδρέα επικράτησε με 2-1 στο Βερούλειο του Ηρακλή Καβάλας, με τους «κυανόλευκους» να προηγούνται στο ημίχρονο όμως η ομάδα του ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Παιχνίδι απαγορευτικό για καρδιακούς διεξήχθη στη Νικήσιανη, ανάμεσα σε ΑΣ Παγγαίο και Κεραυνό Κρηνίδων. Ο Κεραυνός άνοιξε το σκορ στο 85’ με την ομάδα του Παγγαίου να απαντά στις καθυστερήσεις, με αποτέλεσμα να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, η ιστορία γράφτηκε με παρόμοιο τρόπο, καθώς ο Κεραυνός έκανε το 2-1 στο 91’ όμως η ομάδα του Παγγαίου ισοφάρισε και πάλι στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης (120’) στέλνοντας το παιχνίδι στα πέναλτι. Εκεί οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ψυχραιμότεροι και πήραν την πρόκριση για την γ’ φάση του θεσμού.