ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Ο ΑΟΚ νικητής του Καβαλιώτικου ντέρμπι – Νίκες για Νέστο και Αετό

Ο ΑΟΚ ήταν ο νικητής του πρώτου Καβαλιώτικου ντέρμπι της Γ’ Εθνικής για το 2019 καθώς επικράτησε με 2-0 του Κεραυνού Πέρνης στην Χρουσούπολη. Οι Καβαλιώτες μπηκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να ανοίξουν από νωρίς το σκορ. Στην συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε και οι δυο ομάδες είχαν αξιοσημείωτες στιγμές, με τον ΑΟΚ τελικά να «σφραγίζει» το παιχνίδι στο 87’ με τον συνήθη ύποπτο, Κώστα Μαρκόπουλο, μετά από πάσα του νεοαποκτηθέντα, Γιώργου Λίτσκα, ο οποίος αγωνίστηκε ως αλλαγή.

Τα γκολ: Βαλαβανόπουλος 11’, Μαρκόπουλος 87’

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Νέστο Χρυσούπολης, ο οποίος με μια μέτρια εμφάνιση κατάφερε να επικρατήσει στην Δράμα της ΑΕ Καλαμπακίου με 2-1. Οι Χρυσοπουλιώτες προηγήθηκαν στο ημίωρο του παιχνιδιού με τον Μελισσόπουλο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 60’ με τον Θεοδωσιάδη. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκουτσίδης θα ξαναβάλει μπροστά την ομάδα του και θα της χαρίσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Τα γκολ: Θεοδοσιάδης 60’/ Μελισσόπουλος 31’, Γκουτσίδης 71’

Νίκη με 3-0 για τον Αετό Ορφανού επι του ουραγού της βαθμολογίας, ΠΑΟ Κοσμίου. Οι «μαυραετοί» άνοιξαν στο 68’ το σκορ, με τον Μουδούρογλου. Ο ίδιος πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του, για να έρθει ο Ελέζι στο 80’ να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του συνόλου του Δημήτρη Σίτσα.

Τα γκολ: Μουδούρογλου 68’, 73’, Ελέζι 80’