ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Οι δηλώσεις του Παύλου Δερμιτζάκη και του Βασίλη Γαβριηλίδη μετά το παιχνίδι με τον ΟΦΗ (+ βίντεο)

Ο ΑΟΚ γνώρισε εχθές την ήττα από τον ΟΦΗ με 4-0 στο «Γεντί Κουλέ» και αποχαιρέτησε τον θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας για την φετινή σεζόν.

Μετά το παιχνίδι, ο Παύλος Δερμιτζάκης και ο αρχηγός της ομάδας Βασίλης Γαβριηλίδης έκαναν τις παρακάτω δηλώσεις στην συνέντευξη τύπου που ακολούθησε.

ΠΑΥΛΟΣ ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ

«Ξεκινώντας θέλω να εκφράσω τα συλλυπητήρια στην οικογένεια του Γιώργου Δεικτάκη όπως και στην οικογένεια του ΟΦΗ γιατί πραγματικά χάσαμε έναν υπέροχο άνθρωπο ο οποίος στις θέσεις που ήταν βοήθησε σε μέγιστο βαθμό τον αθλητισμό στο Ηράκλειο, όλες τις ομάδες και γενικά την Κρήτη. Είχα την τιμή να τον γνωρίσω προσωπικά και ήταν ένας άνθρωπος κόσμημα για την κοινωνία της Κρήτης. Όσον αφορά τον αγώνα ξέραμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία ιστορική ομάδα, που την ενδιαφέρει ο θεσμός του Κυπέλλου. Μία ομάδα που παίζει επιθετικό, γρήγορο ποδόσφαιρο και το είχαμε μεταφέρει στα παιδιά αυτές τις λίγες μέρες αυτές προσπαθήσαμε να δουλέψουμε πάνω στο παιχνίδι για να διεκδικήσουμε ότι μπορούμε.

Βάση ότι είχαμε κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι με 2-0 ήρθαμε εδώ για να προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε μία πρόκριση που θα ήταν σημαντική και ιδιίατερη για εμάς. Στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος μας έκλεισε στο μισό του γηπέδου, δημιουργήσαμε μία μαζική άμυνα αλλά στο 39’ κατάφερε με ένα σουτ να προηγηθεί. Είχαμε προβλήματα, δεν κρατούσαμε μπάλα και ήμασταν πολύ πίσω ενώ το μόνο που κάναμε επιθετικά ήταν στην φάση του Μαρκόπουλου όπου πιστεύω ότι ήταν παράβαση, χωρίς να σημαίνει κάτι απλά το αναφέρω. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε να ανεβάσουμε λίγο την ζώνη μας για να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί αλλά δεν τα καταφέραμε, αντίθετα με δυο ωραία σουτ του Νέιρα δεχθήκαμε ακόμα δυο τέρματα. Κάναμε τις αλλαγές μας, αλλάξαμε σχηματισμό για να διεκδικήσουμε ότι μπορούμε στα τελευταία λεπτά, στο 89 είχαμε μία μεγάλη φάση, η οποία ίσως καθώρισε και το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου πετύχαμε μία νίκη κόντρα σε μία μεγάλη ομάδα στον πρώτο αγώνα και θεωρώ ότι κοιτάξαμε στα μάτια τον αντίπαλο. Να ευχηθώ τα καλυτερα για τον ΟΦΗ είναι μία ομάδα η οποία έρχεται σε μία κανονικότητα σε ότι έχει να κάνει με το ποδόσφαιρο και αυτό οφείλετε στους ανθρώπους που πλαισιώνουν τον οργανισμό όπως και στον προπονητή Γιώργο Σίμο, ο οποίος είναι καλό παιδί και φαίνονται τα δείγματα δουλειάς του»

ΒΑΣΙΛΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ

«Καλησπέρα συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος. Όλα αυτά είναι πάνω από τις ομάδες και κάθε αγώνα που δίνουμε. Όσον αφορά το ματς θεωρώ ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Είχαμε ένα καλό σκορ να διαχειριστούμε από τον πρώτο αγώνα αλλά ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε πίεση από την ομάδα του ΟΦΗ. Σε γενικές γραμμές ανταπεξήλθαμε καλά. Συνεχίζουμε, για εμάς προέχει το ματς της Κυριακής κόντρα στον Ιωνικό».

ΟΦΗ-ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ 4-0 (ΣΥΝΤΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ)