ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Κράτησε την 2η θέση ο ΑΟΚ – Διπλό παραμονής για τον Νέστο – Ήττα για τον Μ.Α Ορφανίου (+ βαθμολογία)

Ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα η 29η και προτελευταία αγωνιστική της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ισόπαλος 2-2 αναδείχθηκε ο ΑΟΚ με τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας, διατηρώντας το αήττητο στο «Ανθή Καραγιάννη» αλλά και την δεύτερη θέση στη βαθμολογία. Το σκορ άνοιξε νωρίς για τους φιλοξενούμενους με τον Ξανθόπουλο ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 14’ με σουτ μέσα από την περιοχή θα δώσει «αέρα» δυο τερμάτων στην ομάδα του. Ο ΑΟΚ αντέδρασε και στο 38’ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Κυριακίδης απομάκρυνε την μπάλα – σύμφωνα με την γνώμη των διαιτητών – πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή, μετά από κεφαλιά του Βασιλόπουλου.

Ότι δεν δόθηκε στον Βασιλόπουλο στο 38’, το «πήρε» από μόνος του στο ξεκίνημα της επανάληψης, όταν μετά από κόρνερ του Ιορδανίδη, ο κεντρικός αμυντικός των «αργοναυτών» με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Ο ΑΟΚ άρχισε να γίνεται ακόμη πιο απειλητικός χάνοντας πολλές και καλές ευκαιρίες και τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 70’ όταν ο Μαγκαφίνης έκανε την σέντρα και με προβολή ο Ρουμπιές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη για το τελικό 2-2.

Τα γκολ: Βασιλόπουλος 48’, Ρουμπιές 70’/ Ξανθόπουλος 3’, 14’

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Α.Ο Καβάλα (Αγγελίδης): Σταθάκης, Γερογιάννης, Μπατσαράς, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Καρακώστας, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Κατσαμάγκας.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Μαγκαφίνης, Μπαρέττας.

Ποσειδώνας Μηχανιώνας: Κυριακίδης, Καλλίδης, Λαγόντζος, Καλαμπάκας, Δεληζάνος, Αλτιντζής, Κωστίκος, Τερμετζόγλου,Προυντσής, Ξιφιλίνος, Ξανθόπουλος.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Μυλόπουλος, Πάστρας, Τραχανάς, Μαντζόπουλος, Τόσκος.

Διπλό παραμονής για τον Νέστο στην Αλεξανδρούπολη, ο οποίος επικράτησε με 4-1 της ομώνυμης ομάδας στο «Φώτης Κοσμάς». Ο Ράλλης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 27’ όμως η απάντηση από τους Χρυσοπουλιώτες ήταν άμεση καθώς αρχικά ισοφάρισαν στο 31’ με τον Οκάν και πέντε λεπτά αργότερα πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Σέα. Ο Νέστος «κλείδωσε» την νίκη στα τελευταία λεπτά του αγώνα με δυο τέρματα του Τουρσίδη.

Τα γκολ: Ράλλης 27’/ Οκάν 31’, Σέα 36’, Τουρσίδης 90’, 90’+3’

Την ήττα με 2-0 γνώρισε στον Εύοσμο ο Μ.Α Ορφανίου. Ο Αγροτικός Αστέρας πέτυχε και τα δυο τέρματα στην επανάληψη της αναμέτρησης (58’, 90’).