ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Σημαντική νίκη για τον ΑΟΚ – Συνεχίζει το σερί του ο Νέστος – Ήττες για Βύρωνα και Μ.Α Ορφανίου (+ βαθμολογία)

Η εμβόλιμη 21η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα.

Ο ΑΟΚ πέτυχε μια σημαντική νίκη με 2-1 απέναντι στον Πανθρακικό και συνεχίζει την πορεία πρωταθλητισμού του, διατηρώντας ταυτόχρονα το αήττητο σερί του στο «Ανθή Καραγιάννη». Οι «αργοναύτες» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη φάση της αναμέτρησης όταν στο 8’ ο Ρουμπιές θα γίνει αποδέκτης της μπάλας μέσα στη περιοχή, θα κάνει το γύρισμα και εξ επαφής ο Μπαρέττας θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κοτσάκη. Στο 15’ ο ΑΟΚ θα φτάσει κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όμως το εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής του Ιορδανίδη θα σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στη πρώτη ουσιαστική επισκέψη τους στα καρέ του Σταθάκη, οι φιλοξενούμενοι θα ευτυχίσουν να ισοφαρίσουν στο 33’ με τον Βάσκο να εκμεταλλεύεται την σύγχυση στην ανασταλτική γραμμή του ΑΟΚ και να ευστοχεί με όμορφο πλασέ από πλάγια θέση. Η χαρά των φιλοξενούμενων όμως θα κρατήσει για λίγα δευτερόλεπτα καθώς ο Μπαρέττας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα θα δώσει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της Καβάλας στο 34’ με το 2-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ θα χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλπιγγίδη στο 54’ μετά από γύρισμα του Μπαρέττα στη μικρή περιοχή ενώ στο 65’ ο Καρακώστας με ψηλοκρεμαστό πλασέ θα νικήσει τον Κοτσάκη όμως ο Κουσούλας θα απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στο 71’ ο Μπαρέττας θα βγει τετ-α-τετ με τον Κοτσάκη, με τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού να βγαίνει νικητής στη μονομαχία. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους πράσινους ήρθε στο 75’ με τον Στοϊνοβιτς να κάνει όμορφη ενέργεια, να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Σταθάκη όμως το τελείωμα του κατέληξε πολύ πάνω από την εστία του υψηλόσωμου τερματοφύλακα των «αργοναυτών». Στο 83’ ο ΑΟΚ θα έχει νέο δοκάρι με τον Καρακώστα ενώ στο ριμπάουντ ο Κατσαμάγκας με το κεφάλι θα στείλει τη μπάλα άουτ. Τελικά το τελευταίο σφύριγμα θα βρει νικητές τους «αργοναύτες» οι οποίοι πανηγύρισαν την 8η εντός έδρας νίκη τους σε εννέα αναμετρήσεις τη φετινή σεζόν.

Τα γκολ: Μπαρέττας 8’, 34’ / Βάσκος 33’

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Α.Ο Καβάλα (Αγγελίδης): Σταθάκης, Γερογιάννης, Μπατσαράς, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Σαλπιγγίδης, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Μπαρέττας.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Καρακώστας, Κατσαμάγκας, Μαγκαφίνης

Πανθρακικός (Μπαχαρίδης): Κοτσάκης, Καλογρανάς, Χιντζίδης, Σιδηρόπουλος, Κουσούλας, Γιαννακιτσίδης, Στοϊνοβιτς, Φουρλατάρας, Βάσκος, Γκουτσίδης, Μπαϊκαρά.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι: Βαφειάδης, Αντωνιάδης, Αρετάς.

Ο Νέστος συνεχίζει το φοβερό σερί του στο 2023 καθώς πέρασε νικηφόρα και από την Δράμα επικρατώντας της τοπικής Δόξας με 2-0 και πήρε απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη. Το σκορ για τους Χρυσοπουλιώτες άνοιξε ο Μενίκου στο 44’ ενώ ο Σέα στο 77’ σε μια φάση διαρκείας «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς για την ομάδα του.

Τα γκολ: Μενίκου 44’, Σέα 77’

Ήττα-σοκ με ανατροπή για τον Βύρωνα στην Αλεξανδρούπολη από την ομώνυμη ομάδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους περσινούς νταμπλούχους Καβάλας καθώς ο Ιβανίδης άνοιξε το σκορ στο 16’. Στην επανάληψη ο Παπαγεωργίου ισοφάρισε για την Αλεξανδρούπολη στο 65’ ενώ ο Μαλτέζος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Έβρου στο 92’ της αναμέτρησης.

Τα γκολ: Παπαγεωργίου 65’, Μαλτέζος 90’+2’ /  Ιβανίδης 16’

Στις καθυστερήσεις λύγισε ο Μ.Α Ορφανίου στη Φελώνη και γνώρισε την ήττα από τον Άρη Αβάτου με 1-0. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο αρχηγός των «κιτρινόμαυρων» Βασίλης Κουτσούμπας.

Τα γκολ: Κουτσούμπας 90’+4’