ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Ιδανική πρεμιέρα για τον ΑΟΚ

Ο ΑΟΚ ξεκίνησε ιδανικά το νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, καθώς επικράτησε με 3-1 του Άρη Αβάτου στο «Ανθή Καραγιάννη».

Στο πρώτο ημίχρονο οι «αργοναύτες» βρήκαν απέναντι τους έναν Άρη Αβάτου ο οποίος αμυνόταν μαζικά, με σκοπό να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνα, κάτι που κατάφερε για 45’ καθώς η μεγάλη ευκαιρία του Καρακώστα στο 21’, ο οποίος με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καρά Ισμαήλ αλλά και το σουτ του Ιορδανίδη στο 29’ το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι, δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μάλιστα ο Άρης Αβάτου, στην μοναδική στιγμή που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε κοντά στο γκολ, όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Τσάπαρης, ο Μούξιος έπιασε το σουτ μέσα στην περιοχή, το οποίο κατάφερε να απομακρύνει με υπερπροσπάθεια η άμυνα των «αργοναυτών».

Στην επανάληψη, ο Γιώργος Αγγελίδης «ανακάτεψε την τράπουλα» φαίρνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Βαφειάδη και Σαλπιγγίδη, μια απόφαση που τον δικαίωσε άμεσα καθώς το 53’ θα γίνει μια σέντρα από τα δεξιά, με τον Σαλπιγγίδη να πιάνει δυνατή κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή και να ανοίγει το σκορ για τους «αργοναύτες» μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε για μεγάλο χρονικό διάστημα, όπου δεν υπήρξε κάποια μεγάλη φάση, μέχρι που το 81’ ο Καζαντζίδης με διπλή προσπάθεια, έπιασε ένα όμορφο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρα Ισμαήλ για το 2-0 το οποίο «κλείδωσε» και τους 3 βαθμούς για τους «αργοναύτες».

Στο 83’ ο ΑΟΚ βρήκε και τρίτο τέρμα, όταν ο Ρουμπιές έγινε αποδέκτης της μπάλας στην πλάτη της άμυνας και στο τετ-α-τετ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι μεγάλες φάσεις για την ομάδα της Καβάλας δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 90’ ο Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτι για τους «αργοναύτες». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαφειάδης, όμως ο πορτιέρο της Ξανθιώτικης ομάδας πραγματοποίησε μια όμορφη επέμβαση και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Από το κόρνερ που παραχωρήθηκε, ο Ρουμπιές έπιασε δυνατή κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Τέλος, στο 93’ ο Σαλπιγγίδης θα χάσει τεράστια ευκαιρία, όταν με όμορφη ενέργεια θα προσπεράσει τον Καρά Ισμαήλ, ο οποίος πραγματοποίησε μια άστοχη έξοδο, όμως υπό πίεση αμυντικού θα αστοχήσει στην κενή εστία από το ύψος του πέναλτι.

Για την ιστορία, οι δημοσιογράφοι που έδωσαν το παρών στο «Ανθή Καραγιάννη»  ψήφισαν ως MVP τον Κώστα Σαλπιγγίδη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Α.Ο Καβάλα (Αγγελίδης): Σταθάκης, Δημητρακούδης (72’ Γερογιάννης), Μπατσαράς, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Καρακώστας (46’ Σαλπιγγίδης), Κατσέτης (46’ Βαφειάδης), Ρουμπιές, Ιορδανίδης (84’ Παπαδόπουλος), Μπαρέττας (88’ Pavlov).

Άρης Αβάτου (Μπεδρέλης): Καρά Ισμαήλ, Παναγιωτίδης, Ψεμματάς (46’ Κοτόπουλος, 79’ Θεοδωρόπουλος), Λεωτσάκος, Βασιλάκης, Αναστασιάδης, Γκαρνέτας (68’ Κοντογιαννίδης), Μούξιος, Τσάπαρης, Αγρόκωστας (30’ Παπαχρήστου).