ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Super League 2: «Πέταξε» δυο βαθμούς στο φινάλε ο ΑΟΚ (+ Στατιστικά – αποτελέσματα – βαθμολογία)

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, με συνεχόμενες εναλλαγές συναισθημάτων, ο ΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Πανσερραϊκό στην 15η αγωνιστική της Super League 2.

Οι «αργοναύτες» μπήκαν καλά στο παιχνίδι και μέσα στα πρώτα λεπτά έχουν δημιουργήσει απειλές για την εστία του Καβουσάκη, με τον Σταμένκοβιτς να μην μπορεί να τελικά να σκοράρει. Η κυριαρχία του ΑΟΚ διέρκησε για περίπου 15 λεπτά, όμως στην συνέχεια ο Πανσερραϊκός πίεσε και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, με τον Κυρίτση να κρατά το «μηδέν» στην εστία του μέχρι και την λήξη του α’ μέρους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είναι αυτοί που θα προηγηθούν με τον Κονσί να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να σκοράρει για το 0-1. Η απάντηση για τον ΑΟΚ ήρθε περίπου 10 λεπτά αργότερα, όταν ο Ebert βρήκε τον Καζαντζίδη μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με παράλληλη πάσα έδωσε μισό γκολ στον Musija ο οποίος εξ’ επαφής νίκησε τον Καβουσάκη για το 1-1. Στο 81’ ήρθε η πλήρης ανατροπή, όταν ο Ebert εκτέλεσε έξυπνα φάουλ που κέρδισαν οι «αργοναύτες», κι ο Σαμπανίδης με υπέροχο πλασέ έγραψε το 2-1 για τους Καβαλιώτες. Η φάση του αγώνα ήρθε στο 93’ όταν μετά από φάση διαρκείας ο Μαρκιόνι έγραψε το τελικό 2-2.

Τα γκολ: Musija 74’, Σαμπανίδης 81’/ Konsi 63’, Marcioni 90’+3’

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

Α.Ο Καβάλα (Νouri): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Spasic (46’ Γροσδάνης), Στίκας (90’ Πανουργιάς), Nedeljokovic, Θωμαϊδης (66’ Σαμπανίδης), Μπελεβώνης, Musija (83’ Cohen), Ebert, Armalas, Stamenkovic.

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Καβουσάκης, Κασμερίδης, Δημητρίου (83’ Παπαβασιλείου), Ζέρης, Φουάσης, Κρητικός, Messi (70’ Καρασαλίδης), Ανάκογλου (50’ Diaz), Κανις, Konsi, Marconi.