ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Ήττα που τον «γκρεμίζει» από την κορυφή υπέστη ο ΑΟΚ από τον Ολυμπιακό Βόλου

Πασχαλίδης Πρότυπες Κατασκευές

Με ήττα αποχαιρέτησε το «Ανθή Καραγιάννη» ο Α.Ο Καβάλα, καθώς στην τελευταία εντός έδρας επίσημη αναμέτρηση της σεζόν υπέστη ήττα με 2-1 από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Σε ένα α’ ημίχρονο με πολύ καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι «αργοναύτες» έφτασαν νωρίς κοντά στο γκολ σε δυο περιπτώσεις όμως οι παράλληλες μπαλιές πέρασαν ανεκμετάλλευτες από Κόκκορη και Βαλαβανόπουλο αντίστοιχα.

Το σκορ τελικά άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι όταν στο 23’ ο Κατσούκης θα κάνει μια κούρσα από τα αριστερά, θα κάνει το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή και εξ’ επαφής σε κενή εστία ο Duric θα σημειώσει το 0-1.

Η απάντηση από τους «αργοναύτες» ήταν άμεση καθώς στο 25’ ο Γιαλαμούδης έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Βαλαβανόπουλος με εξαιρετική κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η χαρά του τέρματος όμως κράτησε λίγο για τους Καβαλιώτες καθώς στο 27’ ο Κατσούκης μετά από φάση διαρκείας (προηγείται δοκάρι του Σκοπελίτη) θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο υπόλοιπο του α’ μέρους ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα με τον ΑΟΚ να πιέζει και τον Ολυμπιακό Βόλου να προσπαθεί να «χτυπήσει» σε αντεπιθέσεις, όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε φανερά σε σχέση με το α’ μέρος ενώ οι αξιοσημείωτες στιγμές ήταν πολύ λιγότερες.

Αρχικά στο 61’ ο Αδαμάκης συνεργάστηκε με τον Βαλαβανόπουλο και τον Κόκκορη, με τον τελευταίο να πιάνει ένα γεμάτο σουτ από το ύψος της περιοχής και με εξουδετερωμένο τον Λαδά, ο Filipovic να αλλοιώνει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα με το σώμα του με το σώμα του.

Στο 81’ θα σημειωθεί η δεύτερη μεγάλη στιγμή για τον ΑΟΚ, όταν ο Ορφανίδης θα κάνει την κάθετη πάσα και ο Βακιρτζής θα σουτάρει από ευνοϊκή θέση, όμως η μπάλα θα χτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Λαδά και θα καταλήξει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους «αργοναύτες» να πέφτουν από την κορυφή της βαθμολογίας μια αγωνιστική πριν το τέλος της σεζόν.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Α.Ο Καβάλα (Ανυφαντάκης): Σταθάκης, Τενεκές (73’ Μελισσόπουλος), Γιαλαμούδης, Στίκας, Παντεκίδης, Κέρθι, Κόκκορης (83’ Δεληγιαννίδης), Γεωργακόπουλος (59’ Βακιρτζής), Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Κολλάς (59’ Αδαμάκης).

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Λάδας, Duric (74’ Βασιλούδης), Filipovic, Guihoata (80’ Νικλητσιώτης), Βουκελάτος (87’ Πέλκας), Κατσούκης (87’ Herrera), Κόλα, Μπουτζίκος, Σκοπελίτης, Τσαγκαλίδης, Χολέβας.