ΑθλητικάΠρωτοσέλιδα

Γ’ Εθνική: Ήττα στην Θεσσαλονίκη για τον ΑΟΚ – Μοιρασιά στο Αγιάσμα – Εντός έδρας ήττα για τον Μ.Α Ορφανίου (+ αποτελέσματα – βαθμολογία)

Το μεγαλύτερο μέρος της 14ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής πραγματοποιήθηκε σήμερα.

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ο ΑΟΚ γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή. Οι «αργοναύτες» απείλησαν πρώτοι (13’), όταν μετά από όμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Ρουμπιέ, Κατσέτη και Κατσαμάγκα, ο τελευταίος έκανε το τακουνάκι το οποίο όμως δεν ξάφνιασε τον Κυριακίδη ο οποίος μπλόκαρε. Οι γηπεδούχοι, απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 23’ όταν ο Αλτιτζής αστόχησε από καλό σημείο. Στο 26’ ήρθε και πάλι η σειρά του ΑΟΚ να γίνει απειλητικός, με όμορφο γυριστό σουτ του Κατσέτη εκτός περιοχής, όμως ο Κυριακίδης πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 37’ ο Ποσειδώνας θα φτάσει κοντά στο γκολ, όμως το τελείωμα του Ξανθόπουλου θα περάσει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 42’ έρχεται η στιγμή που σημαδεύει το παιχνίδι για τους «αργοναύτες» όταν ο Σαλπιγγίδης θα ανατραπεί εντός της περιοχής από αντίπαλο αμυντικό, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην συγκινείται και να αφήνει την συνέχεια του παιχνιδιού.

Στην επανάληψη, ο Ποσειδώνας γίνεται πιο απειλητικός και ενώ αρχικά χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Καλλίδη, ο οποίος σε τετ-α-τετ με τον Σταθάκη αστοχεί (54’) στο 62’ μετά από φάση διαρκείας ο Αλτιτζής θα καταφέρει να ανοίξει το σκορ με ένα όμορφο τελείωμα το οποίο θα νικήσει τον Σταθάκη για το 1-0. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν είχαμε κάποια μεγάλη στιγμή με τον ΑΟΚ να πιέζει αλλά να μην μπορεί να βρει τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει νικητές τους γηπεδούχους.

Τα γκολ: Αλτιτζής 62’

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας (Ζαζόπουλος): Κυριακίδης, Δεληζάνος, Λαγότζος, Τραχανάς, Καλλίδης, Κωστίκος, Τερμετζόγλου, Αλτιτζής, Ξανθόπουλος, Γκέσιος, Κανέλλης.

Α.Ο Καβάλα (Αγγελίδης): Σταθάκης, Δημητρακούδης, Μπατσαράς, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Κατσέτης, Σαλπιγγίδης, Βαφειάδης, Ρουμπιές, Ιορδανίδης, Κατσαμάγκας.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν: Γερογιάννης, Καρακώστας, Μπαρέττας, Μαγκαφίνης

Ο Νέστος τα «βρήκε σκούρα» απέναντι στην Αλεξανδρούπολη όμως κατάφερε τελικά να αποφύγει την ήττα (2-2) σε ένα παιχνίδι που όλα κρίθηκαν στην επανάληψη. Στο 48’ ο Γκαϊδατζής άνοιξε το σκορ για τους Εβρίτες, με τον Γκατζολάρι να απαντά με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Ο Κυριζάκης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του στο 72’, με τον Shea να ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα.

Τα γκολ: Γκατζολάρι 61’, Shea 82’/ Γκαϊδατζής 48’, Κυριζάκης 72’

Ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου δεν τα κατάφερε και γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-0 από τον Αγροτικό Αστέρα, παραμένοντας έτσι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.